مهدی مرعشی داستان نویس معاصر ایرانی، در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده‌ است.

از مهدی مرعشی دو مجموعه داستان به نام‌های «نفس‌تنگ» نشر چشمه (1387) و «کتابت بهار» نشر ققنوس (1388)، رمان «داستان زرتشت» نشر زاگرس مونترال (1390-2011) و بازنویسی داستان‌های «سمک عیار» از سوی نشر کتاب پارسه (1391) منتشر شده است. آخرین رمان او به نام  «رسم این زن سکوت است» در سال 1393-2014 توسط نشر زاگرس در مونترال کانادا به چاپ رسیده است. این رمان در سال 1395 در نشر اچ‌انداس‌مدیا تجدید چاپ شده است (+). در سال 2016 مجموعه‌داستان تازه‌ای از او به نام «از جاده که می‌گذشتیم» در نشر اچ‌ان‌اس‌مدیا به چاپ رسیده است.به تازگی رمان جدیدی از او منتشر شده به نام: «آنها دیگر از آن ایستگاه نگذشته‌اند». (فصلی از این رمان را اینجا بخوانید و بشنوید.)

ترجمه‌ی سه مجموعه‌شعر از پیر پائولو پازولینی به نام‌های وطن من کجاست، در قلب یک کودک و شعرهای فراموش‌شده هم از دیگر کارهای اوست.

سوای نقدهای او بر ادبیات معاصر و تحقیقات در ادبیات کهن ایران‌زمین، از او ترجمه‌هایی نیز از ادبیات فرانسه و ادبیات کبک منتشر شده‌است. او همچنین به عنوان روزنامه‌نگار آزاد با سرویس‌های فارسی‌زبان در زمینه‌های فرهنگی و هنری همکاری می‌کند. از جمله کارهای او برگزاری چند دوره «کارگاه داستان‌نویسی هزارداستان مونترال» با شرکت نویسندگان ساکن مونترال کانادا و برگزاری کلاس‌های آموزش داستان‌نویسی در این شهر بوده است.

مهدی مرعشی در ایران سال‌ها تهیه‌کننده و برنامه‌ساز رادیو بوده و برنامه‌های مختلفی را ساخته، او در سال 2010 به کانادا مهاجرت کرده و در سال 2012  رادیو اینترنتی «این‌جا مونترال» را با پخش برنامه‌های هفتگی در معرفی آثار ادبی مستقل و آزاد در مونترال کانادا پایه‌گذاری کرده‌ که تهیه و پخش آن همچنان ادامه دارد. داستان کوتاه آبی از مجموعه‌داستان «نفس‌تنگ» نوشته‌ی مهدی مرعشی به عنوان تک‌داستان برگزیده‌ی هشتمین دوره‌ی جایزه هوشنگ گلشیری در سال ۱۳۸۸ معرفی شده است.